План раскрывае змест тэксту і перадае паслядоўнасць развіцця аўтарскай думкі.
Для таго, каб саставіць план тэксту, патрэбна:
1) падзяліць тэкст на сэнсавыя часткі;
2) вызначыць галоўнае у кожнай з частак;
3) даць загаловак кожнай з частак.
Загалоўкі і будуць з’яўляцца пунктамі плану.
Пры складанні плана можна:
1) выдзяляць галоўнае ў кожнай частцы тэксту і даваць ёй назву;
2) ставіць пытанне да кожнай часткі тэксту.
Тэма урока. План
тэксту
Мэты урока: Пазнаёміць з роляй плана тэксту, фарміраваць уменне
складаць план тэксту пры дапамозе пытальных і апавядальных сказаў; развіваць лагічнае мысленне, звязнае маўленне навучэнцаў; выхоўваць
міралюбівасць
ХОД УРОКА
1. Арганізацыйны
момант.
Праверка арганізацыі працоўнага месца, пажаданне добрага настрою , поспехаў у
працы .
2. Праверка
дамашняга задання
3. Арфаграфічная
хвілінка.
Прачытаць
жарт. Уставіць прапушчаныя літары.
Бацька
купіў сыну прыгожы ру..зак і кажа:
–
Гля..і,
Міколка, каб ты кожны дзень прыносіў поўны ру..зак дзясятак.
–
А
куды ж я буду кні..кі класці?
Прыдумаць
і запісаць словы, якія пачынаюцца на кожную літару слоўнікага слова рукзак
Р____________
У____________
К____________
З____________
А____________
К____________
4. Чыстапісанне.
РрР
ру ра ор
5. Слоўнікавая
работа.
Гульня “Шыфравальшчыкі”. Работа ў парах
чоура
нікруч закрук (учора ручнік рукзак)
Паўтарэнне
правапісу галосных гукаў пасля цвёрдых зычных.
Вучні
запісваюць словы, ставяць націскі, вусна складваюць словазлучэнні і сказы.
6. Паўтарэнне
вывучанага матэрыялу.
Работа па варыянтах
1
варыянт.Прачытаць тэкст. Злучыць стрэлкамі часткі з іх назвамі.
У
траве дзеці ўбачылі баравік. Канцоўка
Такога
велікана і зрэзаць шкада. Асноўная частка
У
яго была карычневая шляпка.
Ножка
высокая і тоўсценькая. Пачатак
Ён
быў увесь такі важны.
2
варыянт. Прачытаць сказы. Скласці з іх тэкст. Вызначыць тэму. Адшукаць пачатак,
асноўную частку і канец.
Аднойчы
каля асіны мы ўбачылі прыгожы маленькі грыбок. Мама сказала, што гэта
падасінавік, таму што ён расце пад асінай.
Мы
з мамай часта ходзім у лес.
У
гэты дзень мы знайшлі многа сыраежак, лісічак і нават баравікі. З іх атрымаўся
смачны грыбны суп.
7. Вывучэнне
новага матэрыялу.
Гульня “Што атрымалася?”
Прачытаць
тэму ўрока, засяроджваючы ўвагу толькі на падкрэсленых літарах.
ПСКЛСКАСКНСК ТСКЭСККСКССКТСКУСК
Праблемнае пытанне: для чаго патрэбен
план тэксту?
Планаванне
работы “Што трэба зрабіць, каб правільна саставіць план тэксту?”
-Уважліва
прачытаць тэкст. Вызначыць яго тэму.
–
Адшукаць
пачатак, асноўную частку і канцоўку.
–
Вызначыць
тэму кожнай часткі.
–
Абазначыць
пунткты плана ў выглядзе пытанняў, сказаў ці асобных слоў.
–
Запісаць
план у сшытак.
Работа
па падручніку
Чытанне
тэксту. Гутарка па змесце. Суаднясенне загалоўка з асноўнай думкай тэксту
(практ. 47, с. 29—30).
Знаёмства
з роляй плана тэксту ў працэсе азнаямлення з інфармацыяй рубрыкі «Завяжы
вузялок!» (с. 30).
Складанне
і запіс плана тэксту.
Падзел
тэксту на часткі з апорай на серыю малюнкаў. Падбор загалоўка да кожнай часткі
тэксту і складанне плана з апавядальных сказаў (практ. 48, с. 30)
–
Якія
малюнкі вы ўяўляеце, калі чыталі тэкст?
–
Якая
тэма тэксту?
–
Знайдзіце
пачатак, асноўную частку і канцоўку.
–
Што
трэба зрабіць, каб пераказаць тэст? (Скласці план)
–
Прачытайце
першую частку. Якія словы можна запісаць, каб запісаць першы пункт плана?
–
Прачытайце
другую частку. Аб чым аўтар расказаве ў ёй?
–
Што
галоўнае аўтар хацеў паказаць у апошняй частцы (канцоўцы)?
8. Замацаванне
ведаў.
Чытанне
тэксту. Гутарка па змесце. Падзел тэксту на часткі. Пастаноўка пытання да
кожнай часткі тэксту і складанне плана з пытальных сказаў (практ. 49, с. 31).
Знаёмства з рознымі спосабамі складання плана тэксту ў працэсе азнаямлення з
інфармацыяй рубрыкі «Завяжы вузялок!» (с. 31)
Развіццё
маўлення.
Скласці
са слоў сказы. Запісаць іх.
Павуцінне,
плыве, павольна, белае.
Восень,
залатая, прыйшла.
9. Падвядзенне
вынікаў.
На
картках зроблены запісы. Але вецер-жартаўнік раскідаў карткі. Пранумараваць
карткі, каб атрымаць адказ на пытанне “Як скласці план тэксту?”
Запісаць
план.
Раздзяліць
тэкст на сэнсавыя часткі.
Даць
загаловак кожнай частцы.
Вызначыць,
што ў кожнай частцы самае галоўнае.
Уважліва
прачытаць тэкст.
10.
Рэфлексія.
У
мяне сёння атрымалася…
У
мяне атрымалася не зусім добра…
У
выкананні заданняў мне дапамагло (перашкаджала)…
11.
Дамашняе
заданне:
Практ. 50
Все предметы
Биология
География
Физика
Химия
История
Обществознание
Русский язык
Литература
Экономика
Право
Математика
Алгебра
Геометрия
Информатика
Английский язык
Українська мова
Українська література
Другие предметы
Беларуская мова
Қазақ тiлi
Немецкий язык
Окружающий мир
Французский язык
Музыка
МХК
ОБЖ
Психология
Оʻzbek tili
Кыргыз тили
Астрономия
Физкультура и спорт
nikolajhomcenko408
+10
Ответ дан
2 года назад
Литература
5 – 9 классы
Как составить план по белорусской литературе 5 класс дарэктар
Ответ
5/5
(1 оценка)
1
sasha6552
2 года назад
Светило науки – 1 ответ – 0 раз оказано помощи
Ответ:
никакхпхахахаххвхахахпапхпхаххахп
Оцените пользу ответа
Мозг
Отвечающий
Остались вопросы?
Задать вопрос
nikolajhomcenko408
+10
Решено
2 года назад
Литература
5 – 9 классы
Как составить план по белорусской литературе 5 класс дарэктар
Смотреть ответ
Ответ
5
(1 оценка)
1
sasha6552
2 года назад
Светило науки – 1 ответ – 0 раз оказано помощи
Ответ:
никакхпхахахаххвхахахпапхпхаххахп
(1 оценка)
Остались вопросы?
Задай вопрос
Найди нужный
Новые вопросы по предмету Математика
Подробный анализ стихотворения Самуила Маршака “Среди сугробов и воронок” (40 баллов)
Спіраючись на текст “Брехня”, дати розгорнуту відповідь на питання: Як ви гадаєте, чи щось зміниться у сім’ї після цього випадку? Чому? (8-10 р …
составить кроссворд по рассказу. золотые руки абрамов
Сочинение на тему “Динка и Лёнька”(По повести В.Осеевой “Динка”)Пжжжжж краткое
помогите пожалуйста написать сочинение рассуждения на тему ” чем люди живы” война и мир. даю 70 баллов
https://vashotvet.com/task/11493068
Вопрос.ру
Литература, 5 класс
Готов
Вопрос от #31283
1523 дня назад
Составить план по рассказу цитаука
Ответ от Дарья
План да апавядання “Цітаўкі”
Анатоля Кудраўца
1. Сяброўства з дзедам Агеем (экспазіцыя)
2. Хлопцы задумваюць абакрасці сад (завязка)
3. Кастусь вячэрае ў дзеда Агея (развіццё дзеяння)
4. Дзед Агей абараняе сад (кульмінацыя)
5. Кастусю сорамна (развязка)
Вернуться к списку вопросов